Menü

SARAYBOSNA TURU /PEGASUS HAVAYOLLARI İLE

03.02.20221. GÜN  İSTANBUL - SARAYBOSNA

Sabiha Gökçen Havalimanında siz değerli misafirlerimiz ile buluşma. Pegasus Havayollarının PC 291 seferi ile saat 15:15’de Saraybosna’ya  hareket. Yerel saat ile 15:10’da  Saraybosna’ya varışımızın ardından bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile  şehir turu için hareket ediyoruz. Varışımızda şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde serbest zaman ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme.

 

2. GÜN SARAYBOSNA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Öğle Yemekli Mostar & Poçitel & Blagaj turuna katılabilirler.

 • Mostar Turu– Poçitel – Blagaj Turu  (öğle yemekli) //  ( Kişi Başı 60 Euro)

İlk molamızı Konjiç (Konyitz) kasabasında veriyoruz.  Burada Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş ve restorasyonu Türkiye tarafından yaptırılan meşhur Konjiç (konyitz) köprüsünü görüyoruz. Neretva nehri boyunca devam eden yolculuğumuza bir kahve molası için ara veriyor ve nehrin güzel manzarasını seyrediyoruz. Yolculuğumuzun devamında Jablanıca (Yablanıtza) yolu üzerinde 2.Dünya savaşında Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görüntüsünün ardından aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan Tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret ediyoruz. Poçitel başlangıç demektir. Kanuni zamanında Osmanlı’nın en batıdaki kalesi Poçiteli imiş, ismini buradan alıyor. Taş yoldan köyün üstlerine doğru ilerliyoruz. Savaştan fazlasıyla nasibini alan bu köy 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış ve köyün tamamı restore edilmiş. Köyün tepesindeki kaleye tırmanıyoruz. Kaleden tüm köyü ve Neretva nehrini görmek mümkün. Köydeki tüm yapılar taştan yapılmış. Kale, yollar, cami, evler ve hatta çatılar …Bu güzel köyün ardından gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ediyoruz. Tekke ana yoldan biraz içerde çok yüksek ve muhteşem bir kayanın altından çıkan suyun kenarına kurulmuş 15 yy. başlarında kurulan tekke tarihinde kadiri, Rufaî, Halvetî ve Nakşibendî tarikatlarına ev sahipliği yapmış.(İsteyen misafirlerimiz tekkeyi ziyaret edebilirler)  Tekkeyi ziyaret ettikten sonra öğle yemeğimizi yiyoruz  ve Mostar’a doğru yola koyuluyoruz. Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Köşki Mehmet Bey Camisinden tarihi Mostar Köprüsü’nü seyrettikten sonra köprüyü ziyaret ediyoruz. İnce ve hoş bir mimarisi var Mostar köprüsünün. Etrafında inşa edilmiş çarsı Osmanlı’nın zevkini gözler önüne seriyor. Kanuni’nin son seferi olan Zigetvar seferine çıkarken Osmanlı ordusunu buradan geçirmesi için inşa edilmiş bu köprü. 1993 yılında savaş esnasında Hırvatlar tarafından yıkılan köprü bir Türk firması bir tarafından restore edilmiş. Küçük Mostar köprüsünü ziyaret ve çarşıda gezintinin ardından Saraybosna’da ki otelimizde hareket ediyoruz.     Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Boşnak Gecesi turuna katılabilirler.
         Bosnak Gecesi  //  ( Kişi Başı 40 Euro)

Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklor eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize hareket. Geceleme otelimizde.

 

3. GÜN SARAYBOSNA

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Öğle yemekli Travnik turuna katılabilirler.

 • Travnik  Turu ( öğle yemekli)   //  ( Kişi Başı 60 Euro)

Osmanlı İmparatorluğu döneminde saraya en çok vezir verdiği için  ‘’Vezirler Şehri’’  olarak adlandırılan Travnik bugün de Osmanlı dokusunu korumayı başarmış bir şehirdir. Osmanlı döneminde kurulan ve bugün hala faaliyette olan elçi İbrahim Paşa Medresesini görerek başlayacağımız turumuzda; 400 yıldır faaliyette olan Lutfina Kahva, Fatih Sultan Mehmet’in abdest aldığı su kaynağı Plava Voda, Balkanlarda ki iki Alaca Camii’den biri olan Süleyman Paşa Camii, şehre hakim bir tepede kurulan  ve yakın dönemde ki iç savaşta da önemli bir stratejik nokta olan  tarihi Travnik Kalesi göreceğimiz diğer yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi yerel bir restaurant’da aldıktan sonra dönüş yolculuğuna geçiyoruz.

 

4. GÜN SARAYBOSNA – İSTANBUL

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından transfer saatine kadar serbest zaman.

Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Savaş (Yaşam) Tüneli ve Vrelo Bosna Milli parkı turuna katılabilirler.

 • Savaş ( Yaşam) Tüneli & Vrelo Bosna Maill Parkı  Turu //  ( Kişi Başı 35 Euro)

Savaş (yaşam) tüneli ; Yakın zamanda gerçekleşen iç savaşta uzun bir süre kuşatma altında kalan Saraybosna’nın dış dünya ile iletişimini, şehrin her türlü ihtiyacının giderilmesini sağlayan ve kuşatmanın sona erdirilmesinde büyük rol oynayan  tüneldir. Tünelin çıkış noktasında yer alan ve bugün  müze olarak hizmet veren bu noktada ; tünelin ziyarete açık olan kısmını deneyimleyebileceğimiz, burada bulunan ve o dönemde kullanılan eşyaların sergilendiği müzeyi görüp, izleyeceğimiz belgesel ile o dönem yaşananlara şahit olacağız. Daha sonrasında Igman Dağı’nın eteklerinde yer alan Vrelo Bosna Milli Parkına gidiyoruz. Bosna nehrinin kaynağını oluşturan Vrelo Bosna, yeşilin her tonunu barındıran, içinde dereler, şelaleler, göletlerin yer aldığı doğa harikası bir milli parktır.

Rehberimizin belirleyeceği saate buluşma ve Saraybosna havalimanına transfer. Check in işlemleri ardından Pegasus Havayollarının PC 292 seferi ile saat 15:50’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 19:40’da İstanbul’a varış turumuzun sonu.


İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek Kişilik Oda
03.02.2022 / 06.02.2022
()
4* Hollywood Hotel vb.
349.00EUR
523.50EUR


BOSNA HERSEK  //  COVİD-19 KURALLARI
***Belirtilen kurallar ve kısıtlamalar  şu anda geçerli olup, değişiklik oldukça bilgiler güncellenecektir.

 • Bosna Hersek’ e girişte 72 saat içinde yapılmış olan PCR- negatif test sonucunu ( İngilizce) ibraz etmeleri gerekmektedir.  ( ikinci bir açıklamaya kadar)

 

 • Türkiye’ye girişte 72 saat içinde yapılmış olan PCR – negatif test sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.  ( ikinci bir açıklamaya kadar)

*** Türkiye’ye  girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir. 

 • Türkiye’ye girişte uçuş öncesi son 72 saat içerisinde register.health.gov.tr  sitesi üzerinden yayınlanan giriş formunu doldurması gerekmektedir. ( ikinci bir açıklamaya kadar)

 

 • Bosna Hersek’de kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

 • Pegasus Havayolları ile  İstanbul ( Sabiha Gökçen) -Saraybosna – İstanbul (Sabiha Gökçen)   gidiş, dönüş  uçak bileti
 • Havalimanı vergileri,
 • Belirtilen otellerde 3 gece oda kahvaltı konaklama,
 • Alan/otel/alan transferleri,
 • Panoramik Saraybosna şehir turu
 • Profesyonel rehberlik ve asistanlık hizmetleri

 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları,
 • Programda belirtilen ekstra turlar
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli (50 TL)
 • Müze ve ören yerleri girişleri,
 • Rehber ve şoför tipleri.
 • Bosna Hersek’e  gidiş ve Türkiye’ye dönüşte istenilen zorunlu PCR test ücretleri ( Çift doz aşı yaptırmayan misafirlerimiz için)